BÖCKER, 2 st, och KARTOTEK, 2 delar, Josef E. Sachs samlingar, 1900-talets mitt.

"Mitt Livs Saldo", Josef Sachs, PA Norstedt & Söner, Stockholm, 1949. "Katalog över Josef Sachs samling", Åke Stavenow och M. Kramer, tryckt i 500 exemplar av Bröderna Lagerström, Stockholm, 1951. Halvfranskt band. Kartotek, 2 st, med handskrivna katalogkort, vissa med bild. Höjd 22,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Josef Ernst Sachs (1872-1949), var svensk affärsman och grundare av varuhuset Nordiska Kompaniet, NK, vars verkställande direktör han var 1915-1937. Norsk generalkonsul i Stockholm 1916-1924. Donerade medel till Sachsska barnsjukhuset i Stockholm, 1911.

Utropspris
2 000 SEK