VÄGGPENDYL, gustaviansk, Joachim Hovenschöld Stockholm. Verksam 1767-1800.

Snidat, förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "Hovenschöld Stockholm". Dekor av bl.a. lagergirlander. Höjd ca 67 cm, bredd ca 46 cm. Pendel medföljer.

Slitage. Skador. Sprickor. Färgbortfall. Lösa delar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Proveniens

Grensholms gård, Östergötland.

Utropspris
7 000 SEK