Ankargång, vit emaljurtavla med arabiska siffror, innerboett ej guld, diameter 50mm, monogram på bakboett, gåvogravyr med datering. Klockkedja, Pansarlänk, längd 29 cm, CG Hallberg, Stockholm, 1919. I originaletui.
Slitage. Smärre repor. Bristning på lock. Ej funktionstestad.