Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, nr 72. 1900-talets första hälft.

Gustaviansk stil. Kannelerade skaft. Kvadratiska fotplattor, med gallerkant och kulfötter. Höjd ca 19.

Smärre slitage. Mindre buckla den ena på ljusmanschetten.

Utropspris
2 000 SEK