Även bla "Grammaire Francoise nouvelle..." Hamburg 1692, "Nytt Fransyskt och Svenskt Lexikon..." av AF. Dalin, Stockholm 1842-43, "Ordbok öfver Svenska allmogespråket" av JE. Rietz, Lund 1867. Halvfranska skinnband.
Slitage, enstaka band med skador, ej genomgångna.