BOKPARTI OM HISTORIA, 27 vol, bla "Utkast till Helsinglands och Helsinge...Regemente.." av CP. Ström, Stockholm 1828.

Även bla "Målning af Fängelserne i Lyon..." av AF. Delandine, Skara 1799, "Histoire des Conspirations et Attentats...de Napoleon" av EM. de Saint-Hilaire, Paris, "Konung Carl XII:s historia" av Voltaire, Stockholm 1785, "Bidrag till Nordens sjukdomshistoria" av Immanuel Ilmoni, Helsingfors 1846, "Ur svenska hofvets och aristokratiens lif" I-VII, av Arvid Ahnfelt, Stockholm 1880-83. Olika typer av bokband.

Slitage, några band med skador, ej genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK