BOKPARTI OM HISTORIA, 22 vol, bla "Utkast till Swenska Folkets historia.." av Eric Benzelius, Lund 1762.

Även bla "Mysterien des Vaticans" av Theodor Griefinger. Stuttgart 1866, "Svenska Medeltidens Rim-krönikor"vol I-III, utg av GE Klemming, Stockholm 1865, "Sveriges Medeltid" vol I-II, av Hans Hildebrand, Stockholm 1879-1898. Olika typer av bokband.

Slitage, några med biblioteksstämplar, några med smärre skador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, sandviken.

Utropspris
2 000 SEK