Även bla "Mysterien des Vaticans" av Theodor Griefinger. Stuttgart 1866, "Svenska Medeltidens Rim-krönikor"vol I-III, utg av GE Klemming, Stockholm 1865, "Sveriges Medeltid" vol I-II, av Hans Hildebrand, Stockholm 1879-1898. Olika typer av bokband.
Slitage, några med biblioteksstämplar, några med smärre skador, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, sandviken.