LODUR, nyrokoko, verket signerad Glashütte, sent 1800-tal.
Mahogny, svängd växtornamentik. Urskiva i vitemalj med mässing, index i svart med romerska siffror. Genombrutet krön med dekor av djurhuvud. Nyckel, lod samt pendel finns. Höjd ca 125 cm.
Avbrutna öron på huvud, skador. Smärre slitage. Ej funktionstestad.