SABEL, England, 1700-tal.

SABEL, England, 1700-tal.

Fäste av mässing. Läderbalja med mässingsbeslag. Graverad: Prosser, late Cullum, Sword Cutter and Belt Maker to the King. Charing Cross, London. Total längd med balja ca 105 cm.

Slitage. Balja med smärre skador.

Utropspris
4 000 SEK