Mahognyask, quartz, mässing, vit urtavla med romerska siffror. Märkt på urtavla. Mått på ask 17,5 x 17,5 17,5 cm.
Slitage. Ej funktionstestad.
Enligt uppgift från Lindbergs Ur, 1980-tal.