LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, Louis XVI, 1800-talets första hälft.

Rund fot, urnformad ljuspipa, löstagbara manchetter med pärlstavsdekor. Höjd ca 26 cm.

En något sned. Slitage, invändigt ärg i ljuspipan, undertill komplettering med nyare skruv. På foten smärre intryckningsskada.

Utropspris
400 EUR