FICKUR, dam, 2st, 14k guld, bla Longines, omkring 1900. Totalvikt ca59g.

Longines, urtavla, boett och urverk märkt Longines, ankargång, porslinsurtavla med liten sekundvisare, mineralglas, monogram AM på bakboett. Damfickur, cylindergång, plexiglas, rikt dekorerad bakboett med kartusch. Diameter 31mm resp 36mm.

Ej funktionstestade. Longines med slitage och bucklor på boett, skada på urtavla.

Utropspris
2 500 SEK