BORDSPENDYL, nyrokoko. Frankrike 1800-talets andra hälft.

Förgylld brons. Dekorerad med sittande man med papegoja. Ritning till glaskupa samt sockel medföljer. Höjd 40 cm. Nyckel finns.

Funktion ej testad. Obetydligt slitage. Nyckel finns.

Utropspris
5 000 SEK