Pendyl med runt urhus och emaljerad urtavla uppburet av ett par kolonetter, rektangulär alabastersockel. Fyra korta fötter, pendel medföljer. Höjd 47 cm. Kandelabrar med två svängda ljusarmar vardera, kolonnformat alabasterskaft med krönande ljuspipa, sockel av alabaster med fyra korta fötter. Höjd 27,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, nagg, repor, ej funktionstestad.