Även bla "La Chine Ouverte aventures..." av Par Old Nick, Paris , "Chinas Handel industri och statsförfattning jemte..." av CF. Liljevalch, Stockholm 1848, "Japan an attempt at Interpretation" av Lafcadio Hearn, New York 1905, Olika typer av bokband.
Slitage, några band med smärre skador och några lösa blad, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.