Förgylld och bronserad vitmetall, urtavla med romerska siffror, porslinsinfällningar, krönande urna, dekor av kariatyder. Pendel medföljer. Höjd 39 cm. Nyckel finns.
Skav, bruksslitage, färgbortfall, pendel med lagningar, ej funktionstestad, kompletterad.