BOKPARTI OM TEOLOGI, 24 vol, bla "..Swenske Kyrkie-Handlingar.." av Petter Dijkman, Stockholm 1703.

Även bla "Historiska Anmärkningar om Kyrcko-Ceremonierna..." av Sven Baelter, Stockholm 1762, "Praxis Pietatis thet är Gudachtighetz Öfning..." Dr Ludowicum Baily, Stockholm 17 , "Swea Rikes Ecclesiastiqve..." av Sven Wilskman, Örebro 1781, "Strödde samlingar utur Naturkunnigheten till den Heliga Skrifts upplysning" första delen, av Samuel Ödmann, Uppsala 1795. Olika typer av bokband, bla hel- och halvfranska.

Slitage, några band med skador, ej genomgångna.

Utropspris
2 500 SEK