Praktband, helband av textil, troligen sammet med rika silverbeslag och två spännen. Graverad dekor av Skottlands tistel, religiösa tänkespråk samt crestmärke. Helt guldsnitt.
Ställvis hårt slitage, anlöpningar, lagningar, inbindningen något skadad, senare ritade marginaler i rött, ej genomgången.
Arne Nilssons samling, Sandviken.