FICKUR, guld. Anders Callerström, Stockholm (verksam 1737-1775), 1700-talets andra hälft. Tot vikt ca51,5g.

Spindelgång, vit emaljurtavla, rikt dekorerad boett, diameter ca41mm. Urverk signerat A. Callerström, Stockholm, no 610. Klockkedja, ej tillhörande, doublé, pansarlänk, längd ca18cm, samt ej tillhörande oroklav medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Skador. Bucklor lagningar på boett. Glas löst. Urtavla med nagg och sprickor.

Utropspris
3 000 SEK