Skrin i trä, troligen fanerat med bla cederträ. Beslag i gulmetall. Invändig inredning med fack för böcker samt fack rymmande medicinglas samt apoteksvåg. Utdragbara lådor med små behållare, vissa med innehåll. Två böcker medföljer, Alb. Jul. Segerstedt - "Lärobok uti Medicin, innehållande kort underrättelse om de allmännaste sjukdomars kännetecken, skötsel och enklaste botningssätt", tryckt 1797. Nil Rosén von Rosenstein - "Hus- och rese-apoteque, på Hennes Kongl. Maj:ts nådigste befallning upsatt af archiatern och riddaren Rosén von Rosenstein", tryckt 1784. L 35, B 27, H 18.
Bruksslitage. Ej komplett inredd, exempelvis saknas vissa flaskor. Flaskor med skador. Böckerna ej genomgångna. Repor. Fläckar. Skador. Nycklar saknas.