BÖCKER, 2 vol, "Strengnäs Stifts Herda-Minne eller Kort Beskrifning om Pastores..." bla av Nils Aurelius, Stockholm 1785 resp Strengnäs 1817.
Halvfranska skinnband från 1800-talet.
Slitage, skador och lagningar på bokbanden, ej genomgångna.
Proveniens
Arne Nilssons samling, Sandviken.