Röd mapp med text i guld samt klistrad illustration. 31 färgplanscher.
Även "Norsk Bondeliv, en cyclus i 10 Billeder", Adolph Tidemand, Düsseldorf troligen 1852.
Folio.
Slitage, smärre skador på mappen resp med stora skador på bokbandet samt fläckar, ej fullständigt genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.