Även "Konung Sigismunds och Konung Carl den IX:des Historier..." första delen, av Jonas Werwing, Stockholm 1746, "Carla Seger-Skiöld...Carl XII" första delen, av Simon Isogaeus, Stockholm 1714, "Sammandrag af Swea-Rikes Historia" 6 delar i en vol, av Swen Lagerbring, Stockholm 1778-80, "Konung Erik den fjortondes historia..." av Olof Celsius, Stockholm 1774. Två halvband resp två troligen samtida helfranska skinnband.
Slitage, de tre första böckerna endast första delen i större verk, smärre skador på bokbanden, ej genomgångna.
Bla Carl Robert Lamm enligt exlibris efter Carl Larsson.
Arne Nilssons samling, Sandviken.