BÖCKER OM NAUTICA, 4 vol, bla "The Art of Rigging..." av George Biddlecombe, London 1848.

Även bla "Sails and Sail-Making..." av Robert Kipping, London 1866. Dekorerade helband.

Slitage, smärre skador på bokbanden, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK