FLOROR, 3 vol, bla "Thirty-Eight Plates with explanations..Linnaeus System..." av Thomas Martyn, London 1794.

Handkolorerade planscher. Även "Utkast till en Svensk Flora eller Afhandling om Svenska Växternas..." av Samuel Liljeblad, Uppsala 1816, "Flora Upsaliensis enumerans Plantas circa Upsaliam..." av Georgio Wahlenberg, Uppsala 1820. Två helfranska skinnband resp halvband av klot.

Slitage, den engelska boken med lagat bokband och skador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 000 SEK