BOK, "Konung Erics den XIV:des Historia..." av Eric Jöransson Tegel/AA. von Stiernman, Stockholm 1751.

Två utvikbara porträtt, samtida halvfranskt skinnband med upphöjda ryggbind.

Slitage, repat och fläckat band, ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 000 SEK