BOKVERK, 6 vol i 7, "Noraskogs arkiv, bergshistoriska samlingar och anteckningar" Johan Johansson, 1889-1928.

Halvfranska skinnband. Medföljer 3 vol: "Johan Johansson i Noraskog Dagboksanteckningar" utg Erik Holmkvist, Uppsala 1957-61.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
4 000 SEK