Dekor i form av antikiserande kvinna, ymnighetshorn och gueridon med turturduvor, bårder av rosor. H 36 l 26. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Urtavla ifyllnadsmålad. Slitage. Repor. Bristningar i dekorelement, lagningar, figur saknar dekorelement. Pendel ej ursprunlig. Trol senare urverk.