BOK, "Nord-Amerikas Indianer och de under ett åttaårigt vistande...äfventyr och öden" av George Catlin, Stockholm 1848.
Illustrerad med delvis handkolorerade planscher. Sentida helband.
Slitage, ej genomgången.
Proveniens
Arne Nilssons samling, Sandviken.