"Boken om Mymlan, Mumintrollet och lilla My, Hur gick det sen?" signerad "Med varm hälsning, Tove Jansson"
utgiven av Schildts, Helsingfors 1952, Frenckellska Tryckeri AB.
"Drummelpetter", af D:r Heinrich Hoffmann, K.E. Holm's Förlag, sjunde upplagan, Öflund & Petterssons Bok-& Stentryckeri, Helsingfors 1906.
Ej genomgångna. I boken "Drummelpetter" saknas bl.a. titelbladet, pärmen lös, revor och fläckar. "Hur gick det sen?" bär spår av bruksslitage.