Lätt välvd länk med infattade briljantslipade smaragder 7st samt diamanter 8 st. Halvstelt. L 17,5. Kvalitet på diamanter ca Top Wesselton- Wesselton (F-H)/ VS.
Mindre bruksslitage.
Enligt uppgift inköpt hos Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, Stockholm, 1980-tal.