BOK, "En herligh och lustigh tractat Om Hoflefwerners Förtreet och Mödesamheet..." av A. de Guevara, övers av Eric Schroder, Stockholm 1629.
Sentida helband av linne.
Slitage. Biblioteksstämpel. Ej genomgången.
Proveniens
Arne Nilssons samling, Sandviken.