LJUSKRONA, Oscariansk, 1800-talets andra hälft. H ca72.
För 15 ljus. Kallförgylld mässing, olikformade prismor bla glasmanschetter, stav, droppar, flouretter. Senare elektrifierad. Kompletterad upphängningskedja och kupa.
Slitage. Ej funktionstestad. Enstaka prismor saknas, enstaka med nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.