KUNGLIGT BOKBAND, Konung Karl XIV Johan, "Diplomatarium Dalekalicum" vol I, utg av Kröningssvärd och Lidén, Stockholm 1842.

Rött helfranskt skinnband med präglad och förgylld dekor samt Konung Karl XIV Johans krönta namnschiffer.

Slitage, hörnskador, sprickor, fläckar. Del av ett verk. Ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK