LEXIKON, 24 + 8 vol, "Biografiskt lexikon öfver namnkunnige svenske män" resp "Svenskt biografiskt lexikon, ny följd", blandat olika upplagor o tryckår, 1800-tal.
Halvfranska band.
Slitage, ny följd ej komplett, enstaka skador på banden, ej genomgångna.
Proveniens
Arne Nilssons samling, Sandviken.