KLOCKNYCKLAR OCH KRAVATTNÅLAR, 4+2 delar, 18k guld och silver. 1700-1900-tal. Tot vikt guld ca11,1g resp silver ca10,6g.

4 klocknycklar, l 4-4,5: två guld Henrik Samuel Tesche, Stockholm, 1797 resp Johan Petter Ahlforss, Strängnäs, 1843. Två silver, August Wilhelm Ahnström, Växjö, 1855, ett omgjort silvermynt Gustav III 1777, enKravattnålar, en utan nål, oval med vapen, h 2, 1902, den andra med ekbladskvist, l 3,5, otydl stpl.

En kravattnål saknar nål. Slitage. Skador.

Utropspris
1 500 SEK