4 klocknycklar, l 4-4,5: två guld Henrik Samuel Tesche, Stockholm, 1797 resp Johan Petter Ahlforss, Strängnäs, 1843. Två silver, August Wilhelm Ahnström, Växjö, 1855, ett omgjort silvermynt Gustav III 1777, enKravattnålar, en utan nål, oval med vapen, h 2, 1902, den andra med ekbladskvist, l 3,5, otydl stpl.
En kravattnål saknar nål. Slitage. Skador.