Svartlackerat med inläggningar i boulleteknik med mässing, krönt av bevingad gudinna. Maskaroner, katuscher och lister i mässing. Delvis emaljerad urtavla. Märkt "Martinot a Paris". H 113.
Gudinnans horn saknas. Fanérskador. Slitage. Funktionen ej testad.
19th century French Martinot Paris clock with console in Boulle technique. Twelve piece cartouche dial, with Roman numerals.