David Teniers d.y

(Flandern, 1610-1690)
David Teniers d.y
(Flandern, 1610-1690)

DAVID TENIERS D.Y, hans art, 1700-talets första hälft.

Fåraherde i bergslandskap. 55 x 44.

Sedvanligt slitage, uppfordrad på duk, färgbortfall, krackelyr.

Proveniens

Enligt påskrift a tergo inköpt på Rapps Konsthandel 1928

Utropspris
15 000 SEK