Herr, spetstandsankargång, guldfärgad urtavla med guillocherad o graverad dekor, bakboett med guillocherad, diam 38,5 mm. Nyckel, förgyllt silver med karneol och månsten medföljer.
Slitage och bucklor på boett. Urverk löst i boett. Repor på urtavla och glas.