VÄGGPENDYL, nyrokoko, urtavlan märkt Johan Gabriel Wennermark, verksam 1859-1888 i Stockholm.

Förgylld och bronserad. Runt urhus med rikt skuren dekor av genombrutna rocailler och blommor. Pendel medföljer. H 98.

Slitage, delvis bortfallen förgyllning, krackelerad urtavla, ett glas saknas framför pendeln, lagningar och smärre dekorskador. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK