Förgylld och bronserad. Runt urhus med rikt skuren dekor av genombrutna rocailler och blommor. Pendel medföljer. H 98.
Slitage, delvis bortfallen förgyllning, krackelerad urtavla, ett glas saknas framför pendeln, lagningar och smärre dekorskador. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.