Savonettur, herrur, ankargång, plexigls, liten sekundvisare, diam 51mm, två boetter 18k guld, monogramgravyr. Klockkedja, Bismarcklänk, doserad, med klocknyckel, l 31. Originaletui medföljer.
Ej funktionstestad. Slitage och bucklor. Slitage på ögla. Urtavla med hårsprickor.