Tyglindat grepp med menuki, fuchi, kashira samt tsuba. Förgylld dekor med blomstermönster. Lackerad balja med tillhörande signerad kodzuka. Total längd ca 57 (nagasa ca 42). Montering troligen 1800-tal.
Klinga med slitage, repor och smärre hack. Grepp med smärre skador. Balja med skador. lagningar och bortfall.