FICKUR, silver, Peter Ernst (Petter Ernst), Stockholm, verksam omkr 1753-1782.

Spindelgång, vit emaljurtavla med arabiska siffror för timmar och datum, originalvisare, datum visare av. Urtavla märkt Ernst Stockholm, urverk märkt Pr. Ernst Stockholm, nr 1059, oro med krona. Senare silverboett stämplad KO C . Diameter 58mm.

Slitage. Nagg på glas. Senare boett. Datumvisare av. Nagg och repor på boett. Ej funktionstestad. Senare boett samt kompletterad.

Utropspris
4 000 SEK