Collier odlade pärlor med lås i 18k vitguld samt fasettslipade diamanter, Låset stämplad C G. Hallberg, Stockholm 1934, l ca 44, docerade pärlor diam ca 0,25-0,55.
Collier odlade pärlor med lås i 18k guld. L ca 49, docerade pärlor diam ca 0,25-0,65.
Bruksslitage. Ett collier där pärlorna har större ytskador.