Polykromt växtmönster. Mittdekor av två stående bockar. Monogram AL under krona samt daterad 27/7 1917.
Slitage, smuts, fläckar, fransar med skador.
Statsminister Arvid Lindman. Monogrammet AL syftar på hans hustru Annie Lindman(född 1867) som erhöll bonaden i 50-årspresent. Annie Lindman, dotter till Eva Almström, född Pålman samt Robert Almström, direktör för Rörstrands porslinsfabrik 1893-1909.