Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

VÄGGBONAD, rya, dat 1917. Ca 230x170

Polykromt växtmönster. Mittdekor av två stående bockar. Monogram AL under krona samt daterad 27/7 1917.

Slitage, smuts, fläckar, fransar med skador.

Proveniens

Statsminister Arvid Lindman. Monogrammet AL syftar på hans hustru Annie Lindman(född 1867) som erhöll bonaden i 50-årspresent. Annie Lindman, dotter till Eva Almström, född Pålman samt Robert Almström, direktör för Rörstrands porslinsfabrik 1893-1909.

Utropspris
4 000 SEK