Förgylld samt bronserad, dekor av pärlstav, urhuset uppburet på pelare och krönt av rosor och bandrosett. urtavlan märkt "Sandgren, Stockholm". Pendel medföljer. L 47, h 86.
Bruksslitage, färgbortfall, dekor med avslag, fläckar, urtavla med krackelyrer. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.