Sk portalur. Konturerad sockel med kolonetter i alabaster, ovanliggande urhus. Marmorerad yta. Krönt av skulptur av Kejsare Napoleon I av Frankrike. Dekorelement medföljer. H 56
Slitage, repor, lagningar, bortfallna delar, senare bakstycke samt pendel, ej funktionstestad. Nyckel saknas.