Förgylld och bronserad metall, infällda porslinsplaketter med målad dekor. Bordspendylen med krönande urna och fem fötter, kandelabrarna med tre ljusarmar vardera. H 28-31. Sockel medföljer till pendylen.
Slitage, anlöpningar, bordspendylen med dekorskador, pendel och nyckel saknas, ej funktionststad. Kandelabrarna något sneda.