Krona av gjuten mässing, matt glasskål med slipad dekor. Örnar uppbärande glaskupor.
Smärre, ej utvändigt synliga nagg. Elektrifierad. Smärre slitage. Ej funktionstestad. Ena fästet mellan örn och lampakupa hänger löst.