Viturtavla i emalj med romerska samt arabiska siffror, märkt "DENIÈRE Ft DE BRONZES A PARIS". Krönt av skulptur i bronsföreställande man, kvinna samt hund. Pendel finns. H 67. Nyckel finns.
Urtavla med skador. Anlupet. Slitage. Ej funktionstestad.
Denière, en av de främsta bronsmakarna i Paris under 1800-talet med högkvalitativ tillverkning av modeller från 1700-talet.